Jak řezat čedič? Řezání čediče, respektive řezání čedičové dlažby diamantovým kotoučem je náročný úkol, protože tento materiál je velmi tvrdý. Čedičová dlažba se vyrábí tavením přírodního čediče, který se pak odlévá do forem. Dlaždice pak mají výbornou mechanickou i chemickou odolnost, jsou téměř nenasákavé – ale hůře se řežou, jsou náchylné k praskání a štípání hran, při řezání běžnými diamantovými kotouči (zvláště při pokusech řezat za sucha) se až taví a rychle otupují segment kotouče, zejména pokud se při řezání používá nadměrný tlak.

Z dlouholetých zkušeností můžeme doporučit řezání čedičové dlažby pouze za mokra. Jen při použití intenzivního výplachu a chlazení vodou dosáhnete optimálního a profesionálního výsledku. Řezný diamantový kotouč na čedič se nesmí v řezu pálit, přehřívat se – takový kotouč by se brzy zničil. Velmi důležité je tedy zvolit vhodný diamantový řezný kotouč na čedič, který musí mít velmi měkké pojivo segmentu. Bezvadného výsledku dosáhnete použitím diamantového kotouče GENT GST-UL (za mokra), který je přímo určen na řezání čediče a tvrdých keramických materiálů. Stačí ho chladit dostatečným proudem vody, příliš netlačit, postupovat zvolna a řezání čediče je pak snadné, relativně rychlé a čisté bez oštípaných hran. Nemáte-li pilu, která by umožňovala vodní chlazení kotouče, vyplatí se ji na řezání čediče vypůjčit.

Pamatujte, že pokud přemýšlíte jak řezat čedič, tak při řezání čediče kotoučem za sucha s pomocí ručního nářadí je velmi těžké dosáhnout dobré kvality řezu a rozumné životnosti diamantového kotouče.

Jak řezat čedič?

Při řezá čediče Vám doporučujeme dodržovat následující body:

  1. Ujistěte se, že řezaný materiál (čedičová dlažba) je dobře a pevně umístěn na podložce / na stole pily.
  2. Zajistěte vysoký a rovnoměrný přísun vody jak na diamantový kotouč, tak na čedičovou dlažbu. Voda by měla chladit kotouč a být vtahována do řezu. Přehřátá čedičová dlažba (i diamantový kotouč) velmi snadno praskne!
  3. Diamantový kotouč by se měl točit tak rychle, aby byly vibrace minimální – sníží se tak riziko štípání.
  4. Jak řezat čedič? Čedič posunujte do řezu zlehka, jemně a rovnoměrně – nechejte pracovat samotný diamantový kotouč na čedič.
  5. Pokud má diamantový kotouč při řezání čedičové dlažby tendenci se zalešťovat (tupit se), je vhodné jej občas  „naostřit“ pomocí oživovacího kamene (speciální čistící kámen z bílého korundu) – včasně a dobře oživený diamantový kotouč poskytuje rychlejší řez a menší vibrace při řezání. Oživování doporučujeme provádět pod vodou, nebo alespoň nechat kámen nasáknout vodou.
  6. Při dořezávání postupujte velmi opatrně, aby se poslední část řezu čedičové dlažby neodlomila.
  7. Pokud to bude po řezání čedičové dlažby potřeba, k finálnímu začištění a zabroušení hran dobře poslouží ruční  diamantová brusná houbička. Pokud potřebujte zabrousit velké množství hran po řezání čediče, k dispozici jsou také diamantové lamelové kotouče do úhlové brusky.

 

O této zajímavé vyvřelé hornině nazvané čedič (bazalt) se můžete více dozvědět například na stránkách encyklopedie Wikipedia (odkaz daleko mimo náš web).

jak řezat čedič, čedičovou dlažbu

Ukázka čistého řezání čedičové dlažby diamantovým kotoučem pomocí stolové pily za mokra.

diamantový kotouč na čedič, na čedičovou dlažbu, na tvrdé dlažby

GST-UL: Diamantový kotouč na čedič, na čedičovou dlažbu a na tvrdé keramické dlažby.

Menu